MESE: Pom Pom meséi – Csukás István
Hogy kicsoda Pom Pom? A mai bejegyzés Csukás István egyik legnépszerűbb figurájáról szól. Tudjátok-e, ki az a Gombóc Artúr vagy a Radírpók? Olvassátok el a mesét és oldjátok meg a feladatokat!
Csukás István különleges hőse Pom Pom, akiről senki sem tudja, hogy valójában micsoda, iskolába menet mesékkel szórakoztatja barátját, Picurt.
A Pom Pom meséi egy rajzfilmsorozat és könyvsorozat volt az 1980-as években. A meséket Csukás István írta, a figurákat Sajdik Ferenc rajzolta.
A főszereplőt megszólaltató Petrik Józsefen kívül olyan népszerű művészek adták a hangjukat a meséhez, mint Kútvölgyi Erzsébet, Körmendi János, Csákányi László vagy Gálvölgyi János.
A Pom Pom meséiről készült feladatlapok így néznek ki:
Ide kattintva tudod letölteni:
Érdekességek Pom Pommal kapcsolatban
- A könyvváltozatban a kislányt Bogyónak hívták. A rajzfilmben Sajdik Ferenc egyik rokonának beceneve után lett Picur.
- A budapesti Naphegy téren 2014 őszén adták át azt a játszóteret, melynek játékai a mesefigurákat formázzák.
2016 szeptemberében Pom Pom szobrot kapott Kisújszálláson, Csukás István szülőhelyén. A Pintér Attila és Rajcsők Attila alkotta rozsdamentes krómacélból készült figura egy négy és fél méteres acéllemezekből készült fán ül.
Gombóc Artúr a Szegény Gombóc Artúr című epizódban tűnik fel először, de több történetben is szerepel. Hamar népszerű figura lett.
2008-ban az I. Szerencsi Csokoládéfesztivál attrakciója volt az Ekker Róbert szobrász készítette Gombóc Artúr csokoládészobor, amely a 239 kilogrammjával Guinness-világrekordot döntött.
Kolodko Mihály Gombóc Artúrt ábrázoló mini szobrának sokszor visznek csokit az arra járók. A bronzszobor a Balatonnál, Tihanyban található.
A Pom Pom meséinek egyéb feldolgozásai
Hangoskönyvek
2003 – Előadja: Rudolf Péter
2008 – Előadja: Pogány Judit
Itt belehallgathatsz a hangoskönyvbe vagy meg is rendelheted.
Hangjátéksorozat
Csukás István: Pom Pom meséi című 1999-es kötete alapján készült 11 részes és 13 perces hangjátéksorozat is, amelyet 2021. április 6-tól – április 16-ig mutatták be a Kossuth Rádióban.
Diafilm
A Szegény Gombóc Artúr, és a Radírpók című epizód diafilm formájában is megjelent.
Csukás István, az író
Csukás Istvánról Doffek Gábor írt egy cikket, amit ide kattintva tudtok elolvasni.
Sajdik Ferenc, a rajzoló
Sajdik Ferencről Both Gabi írt egy cikket, amit ide kattintva tudtok elolvasni.
Jó szórakozást!