Egyéb kategória

5 tipp, hogyan tegyük a játékot a mindennapok részévé

Mindannyian tudjuk, hogy a játék milyen fontos a gyerekek fejlődésében – és nem mellesleg a felnőttek fiatalon tartásában. Mégis nehezen találunk időt a mindennapokban, hogy együtt játszunk. Az alábbiakban megosztunk 5 tippet, amivel megnövelhetjük az esélyét, hogy játszunk egyet (ahelyett, hogy görgetnénk a mobilunkat 😉).

Tegyük stresszmentessé a játékot

Sokan azért nem szeretnek például kvíz típusú játékokat játszani, mert kellemetlenül érzik magukat, ha nem tudják a választ. Te is érezted már magad úgy, hogy „Te jó ég, de ciki, ezt tudnom kéne”? Pedig milyen jó módja lenne valamilyen általános vagy speciális tudás elsajátításának. Egy kis csavarral levesszük ezt a terhet, és átalakítjuk ezeket a játékokat:

  1. Kiosztunk minden játékosnak bizonyos mennyiségű kártyát.
  2. Az első játékos felolvassa a kártyát, ha bárki úgy érzi, hogy tudja a választ, akkor bekiabálja.
    • Ha eltalálta a választ, övé lesz a kártya.
    • Ha többen válaszolnak, akkor azé lesz a kártya, aki hamarabb mondta a helyes választ.
    • Ha pontosan egyszerre mondják a helyes választ, ezt a kártyát félrerakjuk, nem lesz senkié.
  3. Mindegyik körben mindenki csak 1-t tippelhet.
  4. Ha senki sem tudja a helyes választ, akkor az, akié a kártya ad egy segítséget. Majd még egyet, játéktól függően.
  5. Ha senkinek sincs halvány fogalma sem, mi lehet a helyes válasz, akkor együtt megnézitek a megoldást, majd félrerakjátok a kártyát. Remélhetőleg valakinek derengeni fog valami, amikor újra játszotok.
  6. A végén az nyer, akinek a legtöbb kártyája van. (Ha fontos, hogy nyerjen valaki.)

Mozgásos játékvariációk – Így vonjuk be az örökmozgó gyerekeket!

Sok gyerek azért nem szeret társasozni vagy kártyázni, mert egész egyszerűen nem bírnak annyit egy helyben maradni. Ha nektek is van egy ilyen kis sajtkukac a családban, próbáljátok ki ezt a kártyaváltozatot. Mi SOLO-val szoktuk játszani, de bármilyen kártyapakli megfelel.

  1. Kettészedjük a két paklit.
  2. Az egyik pakliból 5-5 lapot osztunk minden játékosnak. Ezeket a lapokat mindenki kiteszi maga elé felfordítva.
  3. A másik paklit alaposan megkeverjük, és valaki elkezdi egyesével középre dobálni a lapokat.
  4. Aki meglátja középen az egyik saját lapjával megegyező lapot, az lefordítja az előtte levő lapok közül az ugyanolyat.

(Lehet csak eddig játszani, ha a gyerek még túl pici. Ez is segít például, hogy ne kelljen a kezében tartani a lapjait, és szépen ülnie.)

  1. A SOLO-ban vannak speciális lapok, de ha más paklival játszotok, egyszerűen csak válasszatok ki előre lapokat.
    • Ha valakivel cserélned kellene paklit, nem a lapokat cserélitek, hanem átmentek egymás helyére.
    • Ha körbe kellene adnotok a paklikat, ugyanígy mindenki átül a szomszéd helyre.
    • Ha csak maximum négyen játszotok, akkor mindegyik felfordított paklinak lehet saját színe. Így belekeverhettek extra lapokat a középre dobált pakliba, például ha kijön a piros „kimaradsz” lap, akkor aki előtt a piros színű kártyával jelölt pakli van, tetszőlegesen lefordíthat egy kártyát.
  2. A végén az nyer, aki előtt leghamarabb lesz az összes kártya lefordítva.

Válasszunk kooperatív társasjátékot

Sokszor az a gátja a játéknak, hogy a gyerek (vagy felnőtt) sosem akar veszteni, így minden parti hisztibe torkollik. Erre szuper megoldás a kooperatív társasjáték, ahol mindannyian együtt játszunk, hogy elérjük a kitűzött célt.

A mi kedvenceink a Rókanyomon társasjáték, ahol különböző nyomok alapján ki kell találnunk, melyik róka lopta el a pitét, mielőtt beérne a vackába.

És a Hörcsögbanda társasjáték, ahol a hörcsögöknek be kell gyűjteniük az összes élelmiszert, mielőtt eljönne a tél és az utolsó levél is lehullana a fáról.

Vagy nagyobbaknak a szabadulószobás társasjátékok, mint például az Exit: A játék sorozat.

Ha szeretnél többet megtudni ezekről a típusú játékokról, illetve megismerni kedvenceinket, kattints ide:  5 kooperatív társasjáték

Játszunk autóban, várakozás vagy séta közben

Játszani bárhol és bármikor lehet. Nagyon jó „várakozó játékok”:

  1. Szólánc: szó utolsó betűjével kezdődjön a következő szó: pl. baba – ananász – szatyor …
  2. Barkóba: az egyik játékos „gondol” valamire, a másik pedig kitalálja úgy, hogy kérdez. A nehézség az, hogy a válasz csak 4 féle lehet: igen, nem, is, nem jellemző. (Ezt is lehet többen játszani, akkor egyvalaki gondol valamire, és a többiek sorban egymás után 1-1 kérdést tehetnek fel.)
  1. Gyakorolhatjuk a szorzótáblát is játékos formában – pl. hasonló kérdésekkel: „Ha 1 polipnak 8 karja van, akkor hány karja van 5 polipnak?”
  2. Memória játék: az 1. játékos mond egy szót, a 2. megismétli és rak hozzá egy újat. Így tovább, ameddig már csak 1 valaki tudja felsorolni a szóláncot hiba nélkül.
  3. Kő, papír olló: 3-ra mutassátok az egyiket a három közül. Az olló elvágja a papírt, így legyőzi azt, a papír becsomagolja a követ, a kő pedig tönkreteszi az ollót. (ez vitás kérdések eldöntésére is szuper játék.)
  4. Fekete-fehér-igen-nem: Kérdezz és válaszolj bármit, de ezeket a szavakat nem ejtheted ki!
  5. Tanuljatok meg nyelvtörőket:

Jobb egy lúdnyak tíz tyúknyaknál.

Az ibafai papnak fapipája van, ezért az ibafai papi pipa papi fapipa.

Nem minden fajta szarka farka tarkabarka, csak a tarkabarka farkú szarkafajta farka tarkabarka, mert ha minden fajta szarka farka tarkabarka volna, akkor minden szarkafajta tarkabarka-farkú szarkafajta volna.

Olyan játékokat játsszunk, amit mi is élvezünk

Ez is nagyon fontos 😊. A gyerekek imádják, ha mi is jól szórakozunk, amikor velük vagyunk. Másrészt, ha nekünk is tetszik az adott játék, akkor valószínűbb, hogy gyakrabban lesz kedvünk játszani – és így a gyerekeknek is.

A Karácsonyi Kincsestár adventi naptárunkban 25-ére és 26-ára két családi társasjátékot terveztünk. Ha gondoljátok, kukkantsatok bele:

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop